پایانی متفاوت برای زیور سریال آوای باران + عکس

پایانی متفاوت برای زیور سریال آوای باران + عکس

,همسر الهام چرخنده ,تصاویر الهام چرخنده , بازیگر , بازیگر نقش زیور

 الهام چرخنده بازیگر نقش زیور در سریال آوای باران  درباره نقش زیور و عاقبت کار او میگوید.

«زیور» سریال «آوای باران» از آن دست نقشهایی است که کمتر در دل قصه‏ های ما نوشته و در تلویزیون به آن پرداخته میشود. این بار شانس به بازیگر فیلم سینمایی «یلدا» رو کرد تا او نشان دهد میتواند سکاندار یک شخصیت محوری در سریالی هر شبی باشد. در سریال‏هایی به کارگردانی (حسین سهیلی‏ زاده)  به اعتقاد بسیاری از بینندگان عام و خاص تلویزیون با «زیور» خوش درخشیده و یکی از مهرههای موفقیت این مجموعه تلویزیونی محسوب میشود. در ادامه حرفهای الهام چرخنده را درباره نقش زیر را میخوانید.

مدتها به دنبال یک نقش خاص بودید که جای کار داشته باشد تا به «زیور» رسیدید؟
ـ بعد از کار آقای جلیل سامان عزیز، دوستان لطف داشتند و چند تله فیلم و سریال پیشنهاد دادند ولی با تمام احترامی که برای عزیزان قائل بودم عذرخواهی کردم تا یک نقش متفاوت اتفاق بیفتد. آقای امیرسلیمانی دستیار آقای سهیلی زاده با من تماس گرفتند مثل روند هر کاری خواستم فیلمنامه را برایم ایمیل کنند. خلاصه داستان و ۵ قسمت از فیلمنامه را که آماده بود مطالعه کردم. در همان وهله اول شخصیت «زیور» من را گرفت. احساس کردم این شخصیت میتواند برای من جای کار داشته باشد.
عکس های الهام چرخنده ,بیوگرافی الهام چرخنده
از همان ابتدا مشخص شد که قرار است در ۲ دوره سنی این کاراکتر را اجرا کنید؟
ـ بله در خلاصه داستان این مسئله ذکر شده بود و همین مسئله یکی از فاکتورهای این نقش بود که من را درگیر خودش کرد. فیلمنامه به طور درست و منطقی به همه شخصیتها پرداخته بود و زیور هم در میان کاراکترهای این سریال حضوری مؤثر و تعیین کننده را ایفا میکرد. بنابراین با افتخار پذیرفتم. از سویی حضور آقای حسین سهیلی زاده عزیز هم برگ برندهای بود برای این انتخاب. جالب اینکه آنجا با آقای هاشمی اصل در مقام تهیهکننده آشنا شدم و به نظرم بسیار حرفهای و کاربلد هستند. بدون شک حضور تهیهکنندهای فهیم که قدرت زحمات تیم همکارش را میداند باعث دلگرمی و پشتکار گروه میشود. تمام اعضایی که در این پروژه دور هم جمع شده بودند جدا از توان حرفهای از اخلاقی انسانی نیز برخوردار بودند که شما حاصل آن را جلوی دوربین ملاحظه میکنید. بالاخره پس از چند تست گریم و طراحی آن توسط آقای نوید فرح مرزی شخصیت زیور درآمد.

از شکل و شمایل کار مشخص است که «زیور» در طول کار شکل گرفته و تنها استارت آن در فیلمنامه خورده است؟ به نظرم این نقش در دل قصه «آوای باران» میتوانست در سایه بماند و اینگونه رنگ و لعاب محوری نگیرد.
– به هر حال خاصیت آثاری که مونتاژ موازی هستند و همزمان با پخش، کار نگارش و تولید میشود همین است که بازخوردها در مسیر قصه تأثیرگذار است. مطمئناً نظر منتقدان محترم و البته در طول کار خود آقای سهیلیزاده در شکلگیری شخصیت «زیور» روی کاغذ، توسط نویسندگان محترم مؤثر و دخیل بوده است.
عکس های الهام چرخنده ,بیوگرافی الهام چرخنده

مشخصا در پارت اول فاکتور استفاده از حرکات دست، چشم و میمیکهای درشت در شخصیت «زیور» نمایان بود و البته در با نمک از آب در آمدن این کاراکتر خاکستری مؤثر…
ـ هر بازیگری تکنیک و روش خاص خودش را در خلق یک شخصیت دارد. من «زیور» را زندگی کردم. در صحبتهای اولیهای که با آقای سهیلیزاده داشتم گفتم چشم، میمیک صورت و صدای زیور بازی دارد. در واقع چشمهای زیور و البته لحن حرف زدن او در شکلگیری کاراکترش مؤثر است. من تمام تلاشم را کردم مثل فضای موسیقی که فوسه میگیری تا به اوج برسی و برعکس، زیور را اینگونه نمایش بدهم و در پارت یک زیور را بالا گرفتم.

در پارت دوم سریال زیور کمی عاقلتر، درونیتر و البته حالا با نگاهی نافذتر شد؟
ـ بله، وقتی دوستان به ترکیه رفتند تا سکانسهای آنجا را بگیرند من فرصت داشتم تا کمی بیشتر در مورد زیور و بخش دوم کار تأمل کنم. روی میمیک صورتم کار کردم، از آنجا که در قصه داشتیم که زیور در بخش دوم سریال وارد مسائل جراحیهای صورت و… میشود سعی کردم آن را در چهرهام ایجاد کنم، روی میمیک کار کردم بینیام را هنگام بازی و ادای دیالوگ به سمت پایین میدادم و طوری حرف میزدم که گویا روی صورت و لبانش عمل زیبایی انجام شده است. با صحبتهایی که در خدمت آقای سهیلیزاده و به طبع نویسندگان داشتیم مقدر شد که او انستیتو زیبایی دارد و…

در واقع این شغل را برای او به عنوان نماد یک آدم مرفه قلمداد کردید؟
ـ یک جایی خودش میگوید انستیتو زیبایی یعنی پول!
این یعنی پس از  ۲۰ سال هنوز نگاه و تفکر او تغییر نکرده حتی اگر ویترین رفتاریاش ظاهراً تغییر کرده باشد.
ـ به هر حال آدمی یعنی همین، واقعیت انسانها هرگز تغییر نمیکند. شاید به صورت اکتسابی شخصیت برخی انسانها تغییر کند اما واقعیت وجودی آدمها خیلی عوض نمیشود. در پارت دوم لحن دیالوگگویی و ریتم این آدم آرام تر، نگاههایش تنگتر میشود واین یک نگاه نافذتری را به قول شما به صورت او میدهد. از تمام دوستان عزیزم از جمله مدیر تصویر برداری سریال (آقای افسری عزیز) و حتی بچه های پشت صحنه میخواستم که مراقب راکورد میمیک و نگاههای من باشند تا خدای نکرده از دستم در نرود و انصافا آنان، به خصوص آقای افسری به من محبت داشتند و در این مسیر یاری ام کردند. در نهایت اتفاق رخ داده چیزی است که شما میبینید و من باید از تک تک این عزیزان کمال تشکر را داشته باشم. امیدوارم تا پایان بتوانیم نظر منتقدان عزیز و تماشاگران عام تلویزیونمان را جلب کنیم. واقعاً جای شکر دارد که مخاطبان تلویزیون با توجه به دسترسی به انواع و اقسام شبکهها و سریالهای آن سوی آبی، سریال «آوای باران» را انتخاب و تماشا میکنند.
عکس های الهام چرخنده ,بیوگرافی الهام چرخنده
اگر چه شما معتقدید زیور یک کاراکتر منفی نیست بلکه عملکرد منفی دارد باید گفت تماشاگر ایرانی این شخصیت و به خصوص رفتارش را در مقابل باران (به خصوص در زمان کودکی بر نمی تابد و نگاهی سیاه به رفتار او دارد حالا چه کردید تا این شخصیت منفی، دوست داشتنی هم از آب درآید؟
ـ این که می‏گویم آقای سهیلی زاده به من اعتماد کردند همین جاست، من خواستم با اضافه کردن فاکتورهایی به رفتار زیور او را از این نگاه سیاه نجات بدهم و ایشان در این راستا مرا راهنمایی کردند. نمونه‏ اش سکانسی که قاب عکس از دست او می‏افتد، من به این سمت رفتم که نشان بدهم زیور خودش از این جریان نادم است، در بازی، دیالوگ من این بود که (باران جان من از قصد این کار را نکردم) بیننده اینجا به رفتار او حق می‏دهد. ضمن اینکه مبینای عزیزم (بازیگر نقش باران) که دختر بسیار با استعدادی است در آن سکانس بسیار خوب بازی کرد. آقای سهیلی زاده بازی نقش یک دختر بچه گستاخ را بسیار خوب و ظریف از او گرفت، همان رفتار مبینا در نقش باران با زیور باعث می‏شد تماشاگر او را نیز بعضی مواقع محق بداند. گاهی رفتارهای نادم او و مهربانی ‏هایش به باران مثل اینکه بارانم من امشب می‏آیم و در اتاق تو می‏خوابم باعث می‏ شد تا حدی شخصیت زیور تطهیر شود. این رفتار را ما در خیلی‏ ها می‏بینیم. من چندی پیش مادری را دیدم که می‏گفت من هم وقتی فرزندم را تنبیه می‏کنم بلافاصله پشیمان می‏شوم ولی او نمی‏داند من چقدر در زندگی مشکل دارم. زیور هم عصبی بود و گاهی فکورانه رفتار نمی‏کرد اما گاهی از رفتارش پشیمان می‏شد.

,همسر الهام چرخنده ,تصاویر الهام چرخنده , بازیگر , بازیگر نقش زیور
مدل زیور سریال «آوای باران» را احیاناً با برداشتی از ما به ازای بیرونی ساختید؟ می‏توان گفت زیور حاصل خوب دیدن بازیگر این شخصیت است؟
ـ من همیشه در زندگی ام خوب دیدم، نگاه نکردم. شما شک نکنید زیور دیگر در هیچ کاری از من تکرار نخواهد شد، در جریان هستید که چند نقش شبیه به زیور اما در ژانر طنز اخیراً پیشنهاد شده که نپذیرفتم چرا که نگاه اینگونه به زیور نداشته ام. مصداق بارزش پارت دوم کار است که آن لایه های نازک طنزی که شاید در پارت اول در بازی زیور وجود داشت دیگر حس نمی شود. (اگر چه رگه هایی در برخی لحظاتش دیده می شود که جزو لاینفک شخصیت است و زمان نمی تواند روی آن تاثیر بسیاری بگذارد. من در طول این کار با زیور زندگی کردم، در میان مردم به دنبال او گشتم، اصطلاح «خاک هفت حموم خرابه رو» را من از یکی از اطرافیانم گرفتم. به دنبال لحن و کلام این شخصیت می‏رفتم تا او را بشناسم، بتوانم واقعی و قابل باور به تصویرش بکشم. باور کنید آنقدر به زیور نزدیک شده بودم و با او زندگی می‏کردم که جملات او خودش می‏آمد. مثل یک نت موسیقی که می‏دانی پس از اور تور باید اوج بگیرد. در همین راستا آقای سهیلی‏ زاده هم اعتماد می‏کردند. در مورد اینکه سوال کردید آیا زیور با ما به ازای بیرونی خلق شده باید بگویم نه، شاید بخشی از این شخصیت را از یکی گرفته باشم بخشی را از دیگری و بخشی را هم در خودم پیدا کرده باشم. من همیشه از خودم می پرسم الهام چرخنده اگر قرار باشد در شرایط زیور قرار بگیرد چگونه رفتار می‏کند و چه می شود؟…
به نظرم ارتباط شما با سام درخشانی نیز در شکل گیری دو کاراکتر نادر و زیور مؤثر بوده است، چقدر این تعامل برقرار بود و چقدر در شکل گیری فضاهای دو شخصیت یاریگر هم بودید؟
ـ آقای درخشانی از همکاران بسیار خوب من هستند. من توانستم به عنوان یک پارتنر خوب و کاربلد با ایشان همکاری داشته باشم. اگر سکانس جالبی شما در بازی من و ایشان ملاحظه میکنید برمیگردد به رفتار حرفهای ایشان، در مورد آقای پگاه عزیز و سیاوش خیرابی هم همین طور و سرکار خانم خداوردی که از دوستان عزیز من هستند. البته حضور آقای دژاکام در این کار به عنوان استاد تئاتر و بازیگری برای همه ما یک نعمت بود، از همکاری با ایشان بسیار خوشحال شدم.
عکس های الهام چرخنده ,بیوگرافی الهام چرخنده
در شکلگیری شخصیت زیور، کاراکتر پروتاگونیست «مرضیه» نیز مؤثر بوده است. از بازی مقابل سپیده خداوردی صحبت کنید؟
ـ ایشان از دوستان هنرمند من هستند، ما بیرون از صحنه با هم قهوه میخوردیم، گپ میزدیم، راجع به نقشهایمان صحبت میکردیم. من از فعالیتهای موسیقی ایشان سؤال میکردم، سپیده عزیز موزیسین بسیار خوبی هستند، گویا چندین ساز را هم مینوازند که من تا به حال متأسفانه فرصت نشده بشنوم. ما پشت صحنه بسیار با هم خوب بودیم اما جلوی دوربین میشویم زیور و مرضیه با ویژگیهای متفاوت هر دو کاراکتر، نیش زبانهای من به ایشان هم در غالب کاراکتر زیور بود.

خودتان زیور پارت اول را بیشتر میپسندید یا او را در پارت دوم بیشتر دوست دارید؟
ـ من او را در هر دو پارت دوست دارم. حتی احساس میکنم دو نقش بازی کردم چون به دنبال این بودم که ویژگیهای متفاوتی را برای هر دو پارت ایجاد کنم، حالا چقدر موفق بودم نمیدانم. شاید اگر بیننده پارت اول را ندیده باشد پارت دوم را با یک شکل خاص دنبال کند.

عاقبت و فینال کاراکتر زیور خیلی مهم است. (اگرچه معمولاً در آثار تلویزیونی نه نویسندگان، فینال پر و پیمان و فکر شدهای مینویسند و نه کارگردانان رغبتی برای جمع کردن کارشان با یک منطق جذاب دارند.)
ـ صحبتهایی با آقای سهیلی زاده داشتیم که اگر اتفاق بیفتد پایان متفاوتی برای زیور رقم خواهد خورد. اگرچه من اخیراً از بسیاری از مردم شنیده ام که دوست دارند زیور به عقوبت رفتارهایش برسد. باور کنید من روز اربعین یک اس ام اس داشتم که نمیدانستم از کیست و چرا؟ برای من نوشته بودند (البته برای زیور) حوالهات به همین شب عزیز… من یک کم آنجا قلبم لرزید ولی مطمئن شدم که نقش زیور را درست بازی کرده ‏ام. اگر من در بازی ام طوری رفتار کرده باشم که برای کسانی که مانند زیور زندگی میکنند درس عبرتی بوده و آنها را به فکر  فرو برده باشم به نظرم از پس رسالتم برآمده ام.

منبع : bartarinha.ir
اشتراک گذاری مطلب
به آسانی ما را دنبال کنید :) کانال تلگرام

تاکنون یک نظر ثبت شده است !

  • عاشقشمممممممممممم خصوصا الان که رنگ عوض کرده و بافرهنگ و متشخص ایرانی اصیل شده .

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم

Copyright Amazing.ir © 2018 - Allrights Reserved