امازینگ / پزشکی سلامت / خواص گیاهان / خواص کامل پرتقال | فواید ، خواص دارویی و درمانی پرتقال

خواص کامل پرتقال | فواید ، خواص دارویی و درمانی پرتقال

خواص پرتقال | فواید ، خواص دارویی و درمانی پرتقال

خواص پرتقال , فواید پرتقال , خاصیت پرتقال

تاریخچه درخت پرتقال

پرتقال میوه ایی است از خانواده مرکبات با نام علمی Citrus sinensis که درخت آن همیشه سبز و ارتفاعش به ده متر نیز می رسد. پرتقال درخت کوچکی است دارای برگ‌ های سبز و گل‌ های سفید پوست پرتقال نارنجی رنگ، کمی ناصاف و میوه آن بسته به انواع مختلف شیرین و ترش، زرد رنگ و یا قرمز می‌باشد. پرتقال یکی از قدیمی‌ ترین میوه‌هایی است که بشر از آن استفاده می کرده‌است و در حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کنفوسیوس از آن نام برده‌است. در حال حاضر بیشتر از ۲۰۰ نوع پرتقال در آمریکا کشت می‌شود. پرتقال اولیه، کوچک، تلخ و پر از هسته بوده‌است که در اثر تربیت مهندسی ژنتیکی و همچنین انتخاب نوع بهتر و کود کافی درشت تر و شیرین تر شده‌است. پرتقال ابتدا از چین به هندوستان برده شده و سپس آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافت. ریشه پرتقال از جنوب شرقی آسیا (چین و هند) می‌باشد و یک میوه پیوندی است که در دوران باستان احتمالاً با پیوند نارنگی و پومیلو پرورش داده شد. نوع ایرانی Persian Orange که ایتالیایی‌ها از قرن ۱۱ میلادی کشت آن را در جنوب اروپا رایج کردند تلخ بود و جای خود را از قرن ۱۵ میلادی به نوع شیرین تر داد که تاجران کشور پرتغال از هندوستان وارد و کشت کردند. برای همین هم در بسیاری از زبان‌ های دنیا (یونانی، ترکی، ایرانی، عربی، بلغاری، گرجی و زبان جنوب ایتالیا) امروزه هنوز لغت میوه پرتقال با کشور پرتغال تشابه اسمی دارد.

معروف‌ ترین گونه اصلاح شده پرتقال در دنیا تامسون ناول می‌ باشد. بیروت، پایتخت لبنان نیز یکی از معروف ترین مکان‌ های پرورش آن درجهان می‌باشد که پرتقال بیروتی آن نیز معروف است. پرتقال سرشار از ویتامین ث است. موسسه مبارزه با بیماری سرطان آمریکا چندین سال پیش در اثر مطالعات زیاد دریافت که علت اینکه سرطان معده در آمریکا کمتر از نقاط دیگر است این است که مردم آمریکا در تمام مدت سال پرتقال مصرف می کنند . البته شاید علت آن وجود ویتامین C در پرتقال است .

خواص پرتقال , فواید پرتقال , خاصیت پرتقال

خاصیت پرتقالعکس درخت پرتقال


خواص پرتقال برای کم خونی

«ویتامین C»‌ به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک می کند. خصوصاً در افراد گیاهخوار افزایش مصرف غذاهای غنی از «ویتامین C»‌ از قبیل مرکبات، برای کاهش خطر ابتلا به کمبود آهن که سبب کم خونی می شود، ضروری است. پرتقال به طور خاص به دلیل دارا بودن فولات برای پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک مفید می باشد.


خواص پرتقال برای جلوگیری از چاقی

مصرف پرتقال بهترین درمان چاقی است و با مصرف آن کمبود املاح بدن برطرف و مقاومت طبیعی بدن زیاد می‌شود. افرادی که چاق هستند، اگر رژیم پرتقال بگیرند، در رفع چاقی بسیار موثر است. در این رژیم باید چند روز پرتقال بخورند. برای معالجه چاقی و گرفتن رژیم لاغری، یک عدد پرتقال و ۳ عدد لیمو را به برش‌های نازکی ببرید و آن را مدت ۱۰ دقیقه در نیم لیتر آب بجوشانید. ۲ قاشق سوپ‌ خوری عسل را به آن اضافه کنید و دوباره ۵ دقیقه آن را بجوشانید. بعد آن را صاف و بگذارید سرد شود و هر روز ۳ استکان کوچک از آن را میل کنید.


پرتقال مانع تخریب کلسترول

مطالعه بر روی جوامع سراسر دنیا نشان داده است که رژیم های غذایی سرشار از ویتامین C، به حفاظت در برابر بیماری های قلبی کمک می کند. این ویتامین از LDL  در برابر تخریب اکسیداتیو توسط رادیکال های آزاد حفاظت می کند. LDL  تخریب شده سبب انسداد شریان ها و ابتلا به بیماری های قلبی می گردد.


پرتقال سرشار از ویتامین C

مقدار توصیه شده دریافت روزانه «ویتامین C»، برای خانم ها ۷۵ میلی گرم و برای آقایان ۹۰ میلی گرم است. متخصصان تغذیه که توصیه به دریافت «مطلوب تغذیه ای»‌ دارند، دریافت ۴۰۰ میلی گرم برای افراد بین ۲۵ تا ۵۰ سال و ۸۰۰ میلی گرم برای افراد بالای ۵۰ سال را دارند. پرتقال و آب آن نقش مفیدی در تأمین این نیازمندی های روزانه «ویتامین C» ایفا می کنند.


فواید پرتقال برای سرماخوردگی

دریافت کافی «ویتامین C»‌ به کاهش شدت علایم سرما خوردگی و طول مدت آن کمک می کند.


خاصیت ضد سرطانی پرتقال

پرتقال و‌ آب آن سرشار از ماده مغذی گیاهی هسپریتین (hesperitin) هستند. در تحقیقات آزمایشگاهی، عصاره هیسپریتین سبب مهار رشد سلول های سرطانی سینه و تشکیل تومور شده است. هسپریدین (یکی از انواع هسپریتین) به پیشگیری از بروز سرطان حفره دهانی کمک می کند. پوست پرتقال دارای مواد مغذی گیاهی به نام نوبیلتین و تنجرتین است که سبب متوقف کردن حملات سلول های سرطانی می شود. آب پرتقال سرشار از ماده مغذی گیاهی لیمونوئید است که آن هم دارای خواص ضد سرطانی می باشد.


مصرف پرتقال برای بسته نشدن لوله عصبی در جنین

پرتقال دارای فولات است که به همراه قرص های اسید فولیک به پیشگیری از بروز اسپینا بیفیدا (بسته نشدن لوله عصبی) در جنین کمک می کند. لذا به مادران باردار مصرف منابع اسید فولیک از جمله پرتقال توصیه می شود.


فواید پرتقال برای آب مروارید

عدسی های چشم انسان به طور طبیعی حاوی مقادیر بالایی از «ویتامین C»‌  می باشد. افرادی که کمتر از ۱۲۵ میلی گرم «ویتامین C»‌ در روز مصرف می کنند، ۴ برابر بیشتر با خطر ابتلا به آب مروارید، در مقایسه با افرادی که بیش از ۵۰۰ میلی گرم در روز مصرف دارند، مواجه می باشند. بنابراین مصرف مرکبات به حفاظت از عدسی ها در برابر آب مروارید کمک می کند.


خواص پرتقال برای سنگ کلیه

آب پرتقال بهتر از سایر آب میوه مرکبات از تشکیل مجدد سنگ‌های کلیه جلوگیری می‌کند. سنگ کلیه زمانی تشکیل می‌شود که املاح معدنی و سایر مواد موجود در ادرار به هم پیوسته به صورت رسوب درآید. این بیماری بسیار دردناک و ناراحت‌کننده است و عود می‌کند. با تغییرات غذایی می‌توان تا حدی از تشکیل مجدد این سنگ‌ها جلوگیری کرد همان طور که سیترات پتاسیم عمل می‌کند اما بسیاری از افراد تحمل سیترات پتاسیم را ندارند چرا که اثرات جانبی گوارشی در پی دارد. این افراد بیشتر سیترات را از منابع غذایی‌شان به دست می‌آورند و یکی از منابع مهم آن آب میوه‌هایی مثل آب لیمو، گریپ‌فروت و آب پرتقال است. در میان این آب میوه‌ها، آب پرتقال بیش از همه سطوح سیترات را در ادرار بالا می‌برد. این به معنی کاهش کریستالیزه شدن اسید اوریک و اکسالات کلسیم و لذا کاهش تشکیل سنگ است.


خواص پوست پرتقال

اضافه کردن پرتقال به رژیم غذایی یک راه عالی برای بهبود عطر و طعم است، اما آیا می دانستید که در واقع  پوست پرتقال فواید زیادی دارد؟ اکثر مردم به راحتی پرتقال  را می خورند و پوست  آن را دور  می اندازند، اما آنها نمی دانند مهمترین ویتامین آن در پوستش است. دفعه بعد که  پرتقال خوردید پوست آن را دور نریزید حداقل در سالاد بریزید. هسپریدین یک آنتی اکسیدان موجود در پرتقال است در پوستش  به مقدار زیادی وجود دارد. هسپریدین به محافظت از قلب  کمک کرده  فشار خون ر ا کاهش داده  و  سطح کلسترول را تنظیم می کند. پوست پرتقال را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بدین طریق هسپریدین  بدن افزایش یابد. فیبر یک جزء ضروری برای داشتن  سیستم گوارشی سالم است و پوست پرتقال حاوی مقادیر بالایی  فیبر است.  پوست پرتقال  به کاهش یبوست کمک میکند. و باعث می می شود روده ها سالم بمانند بسیاری از مردم توسط پوست پرتقال خماری را درمان می کنند . پوست پرتقال را در آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه، بریزید کمی نمک زده وقتی سرد شد بنوشید برای کمک به برونشیت،  پوست پرتقال را در یک لیوان،  آب گرم،  بریزیدو در طول روز آن را بنوشید. فیبر بالا،  مواد مغذی موجود در آن به کاهش وزن کمک می کند پوست پرتقال اشتها را کاهش میدهد نوشیدن چای  پوست پرتقال  قبل از وعده های غذایی به کاهش اشتها بسیار کمک میکند. پوست پرتقال  برای کاهش التهاب مزمن در بدن، و پیشگیری از بیماری های قلبی، ورم مفاصل، و سرطان کمک می کند. اگر دهان بد بو شود، دهانشویه و آدامس را فراموش کنید. در عوض،  یک تکه  پوست پرتقال بجوید


نگاهی کوتاه به خواص پرتقال

# برای برطرف کردن چین و چروک صورت وشادابی آن قسمت خوراکی پرتقال را روی صورت بمالید و بعد از  دقیقه با آب بشوئید . # له شده پوست پرتقال به عنوان مرهم برای اگزما و ناراحتی های دیگر پوستی مصرف می شود. # هر روز دو تا سه لیتر آب پرتقال را به مرور بنوشید، مدر و نرم کننده است، خون را تصفیه می کند# سنگ کیسه صفرا را از بین می برد، اشتها آور است و مقوی معده و باد شکن و ضد اسپاسم و آرام بخش است
# اسهال صفراوی را قطع می کند
# ضد سم و ضد ویروس و مهار کننده سرطان است.

# آب جوشانده پوست پرتقال را بنوشید، سرماخوردگی را برطرف و برای رفع سوء هاضمه مفید است. # مقداری از پوست پرتقال را بجوشانیدو آب آن را دور بریزید و در ظرفی مقداری قند یا شکر و یک لیتر آب بریزید و پوسته ها را در آن انداخته و پس از ۲۰ دقیقه جوشانده در بشقاب ریخته تا سرد شود و قبل از صبحانه آب آن را بخورید# ضد سم و مقوی است و یبوست معده را برطرف می کند. # هر روز پوست تازه پرتقال را به صورت بمالید، کک و مک صورت را برطرف می سازد.

# گواتر را درمان می کند
# اسانس پرتقال ضد عفونت های میکربی است .
# پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده است .
# پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است .
# هر روز پوست پرتقال را با پوست لیمو مخلوط کرده بکوبید و از خارج بر روی موضع گواتر بمالید.
# نوشیدن دم کرده شکوفه های پرتقال آشفتگی را برطرف می سازد، برای دل پیچه مفید است.مسکن و آرامبخش است.
# اگر چند دانه میخک را در پرتقال فروکنید  ترکیبی می شود برای از بین بردن بید به همین جهت در قفسه های لباس اگر چند دانه پرتقال را به همین ترتیب تهیه کنید و بگذارید.به کلی ریشهٔ بید را خواهد کند.
# دانشمندان سوئدی کشف کرده اندکه خوردن پرتقال ازسرطان لوزالمعده جلوگیری می کند .
# خوردن پرتقال کلسترول را پائین می آورد .
# پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است .
# جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید است .
# خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است .
# پرتقال خون را تمیز می کند .
# برای برطرف کرده چین و چروک صورت وشادابی آن قسمت خوراکی پرتقال را روی صورت بمالید و بعد از  دقیقه با آب بشوئید .
# از پرتقال برای کم کردن وزن می توانید استفاده کنید
# پرتقال گرچه اسیدی است ولی خاصی قلیایی به بدن می دهد و برای کسانیکه گوشت زیاد مصرف می کنند و بدنشان اسیدی شده است مفید است .
# جوشانده برگ های پرتقال برای شست و شوی وَرم ها و کاهش درد مفید می دانند.
# پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است.
# مصرف زیاد پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده در پیشگیری از انواع دیگر سرطان ها نیز مؤثر خواهد بود.
# روزی یک عدد پرتقال میل کنید تا سالم و جوان مانده و بدنی قوی داشته باشید.
# پرتقال شیرین یا ترش هر دو دارای کلسیم، فیبر، ویتامین C است واز مزایای متعددی برخوردار است.
# هر  گرم پرتقال دارای  کیلوکالری، مملو از فیبر و  میلی گرم کلسیم است که سه چهار برابر بیشتر از سایر میوه هاست.
# اسیدهای آلی این میوه کمک به جذب آسان تر کلسیم می کند،  گرم پرتقال به طور متوسط دارای  میلی گرم ویتامین C است.
# پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده است.
# برای لطافت و زیبایی پوست به کار می رود.
# اگر پوست خشک شده پرتقال را داخل بخاری بیاندازید بوی بد سیگار را از بین می برد.
# از پرتقال برای رژیم مناسب لاغری می توانید استفاده کنید .
# جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید است .
# پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است .
# رقیق کننده خون است و به همین علت بهترین راه برای از بین بردن جوش صورت می شود استفاده کرد.
# پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است .
# پرتقال از سرطان لوزالمعده جلوگیری می کند .
# خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است .
# آب پرتقال در کودکان یک ساله سبب تسریع در آمدن دندانها می شود.
# کسانی که سرما خورده اند باید روزی سه عدد پرتقال بخورند.
# پرتقال خون را تمیز می کند .
# برای برطرف کرده چین و چروک صورت وشادابی آن قسمت خوراکی پرتقال را روی صورت بمالید و بعد از  دقیقه با آب بشوئید .
# پرتقال گرچه اسیدی است ولی خاصی قلیایی به بدن می دهد و برای کسانیکه گوشت زیاد مصرف می کنند و بدنشان اسیدی شده است مفید است .
# اسانس پرتقال ضد عفونت های میکربی است .
# پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده است .
# پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است .
# جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید است .
# برای استفاده بیشتر از مواد غذای پرتقال بهتر است که پوست زردرنگ آنرا بگیرید و با پوست سفید و پره های داخل آن بخورید زیرا در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسید موجود در پرتقال را خنثی می کند .
# خواص گفته شده فقط منحصربه پرتقال رسیده می باشد و آب پرتقال موجود در فروشگاهها و سوپر مارکت ها این خواص را ندارند .
# برای داشتن پوستی زیبا و جذاب از آنتی اکسیدان ها و انواع ویتامین ها باید استفاده کنیم ،پرتقال سرشار از انتی اکسیدان است،مخصوصا پرتقال خونی ،املاح موجود در اب پرتقال برای درمان انواع بیماریهای پوستی نیز مفید است
# دانشمندان سوئدی کشف کرده اندکه خوردن پرتقال ازسرطان لوزالمعده جلوگیری می کند .
# خوردن پرتقال کلسترول را پائین می آورد .
# پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است .
# خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است .
# اسانس پرتقال را برای ضد عفونی کردن بکار می برند .
# نرم کننده سینه، در فواصل غذاهای روزانه میل شود.
# اگر شام فقط پرتقال بخورید آرام بخش خوبی خواهد بود# همراه چند عدد خرما.
# پرتقال خون را تصفیه می کند و تشنگی را فرو می نشاند.
# آب پرتقال برای ناراحتی صفرایی مفید است.
# تخم پرتقال له کرده را بصورت ماسک شبها روی پوست بگذارید چین و چروک پوست را برطرف می کند.
# اسانس پرتقال مسکن خوبی برای دردهای نقرس و رماتیسم می باشد.
# تخم بوداده و سرخ شده پرتقال محرک است.
# پرتقال از سرطان معده جلوگیری می کند. دو ساعت بعد از غذا میل شود.
# پرتقال کاهش دهنده کلسترول است (شب بعنوان شام).
# کسانی که می خواهند کلسترولشان پایین آید بهتر است که پرتقال را با گوشت و پی و ورقه های نازک بین آن میل کنند.
# آب پرتقال باعث عدم پیدایش سرطان می شود.
# آب پرتقال به اضافه عسل یک نوشیدنی خوبی است برای کسانی که درد مفاصل دارند.
# افراد مسلول از خوردن آب پرتقال فراموش نکنند.
# پرتقال میوه خوبی برای کسانی که دیابت دارند، می‎باشد.
# برای استفاده بیشتر از مواد غذای پرتقال بهتر است که پوست زردرنگ آنرا بگیرید و با پوست سفید و پره های داخل آن بخورید زیرا در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسید موجود در پرتقال را خنثی می کند .
# خواص گفته شده فقط منحصربه پرتقال رسیده می باشد و آب پرتقال موجود در فروشگاهها و سوپر مارکت ها این خواص را ندارند .
# اسانس پرتقال را برای ضد عفونی کردن بکار می برند .
# برای کسانی که در اثر مصرف زیاد گوشت و پروتئین خون خود را مسموم کرده اند هیچ چیز بهتر از پرتقال و مرکبات نیست.
# آب پرتقال برای درمان بیماریهای عفونی چون سفلیس، سوزاک، آبله، سرخک، مخملک، تیفوس، تب زرد و جوشهای صورت بسیار مفید است.
# پرتقال درمان کننده یبوست مخصوصاً در کودکان می باشد
# کسانی که آسم دارند اگر هر روز پرتقال یا آب پرتقال مصرف کنند بیماری آنها کاهش می یابد
# کسانی که کولیت دارند اگر رژیم غذایی بگیرند پرتقال به زودی بیماری آنها را رفع خواهد کرد
# برای درمان رماتیسم پرتقال با آلو یا سیب درختی و انجیر میل شود.
# کسانی که ترشی زیاد معده دارند اگر از پرتقال به عنوان غذا استفاده کننده خوب می شوند.
# پرتقال کرم روده را از بین می برد.
# پرتقال پائین آورنده تب است.
# پرتقال اخلاط و فضولاتی که در ریه ، گلو و حنجره جمع شده اند خارج می کند.
# پرتقال ادرار آور است در نتیجه کلیه ها، مثانه، پروستات و مجرای کلیه و مثانه را خوب شستشو می دهد.
# پرتقال باعث تقویت معده می شود# در فواصل غذا میل شود.
# پرتقال دندانها را تقویت می کند.
# پرتقال سنگ ریزه و شنهایی را که در بدن وجود دارد آب کرده و از رسوب آنها در اعضای مختلف بدن جلوگیری می کند.
# پرتقال به اشخاص کم خون اشتها می دهد و بخاطر ویتامین ث باعث رفع کم خونی می گردد.
# پرتقال تقویت کننده مغز و سیستم اعصاب است.
# پرتقال خواب آور و آرام کننده قلب و مرکز مغز می باشد.
# کسانی که می خواهند ناخنهای سالم، موهای زیبا، دندانهای براق و استخوانهای محکم داشته باشند خوردن پرتقال را فراموش نکنند.
# کسانی که از سرفه رنج می برند پرتقال را همراه عسل بخورند# (یک پرتقال و یک قاشق عسل)
# کسانی که معده آنها با پرتقال سازگاری ندارد آن را همراه عسل بخورند.
# کسانی که وزن زیاد دارند اگر رژیم پرتقال بگیرند مفید است یعنی هر  ساعت یک عدد پرتقال به عنوان غذا به مدت  روز بخورند.
# کسانی که می خواهند همیشه جوان بمانند خوردن پرتقال را فراموش نکنند.
# پرتقال تصفیه کننده خون و پاک کننده کلیه ها می باشد.
# کسانی که یبوست دارند پوست یک عدد پرتقال را به مدت نیم ساعت بجوشانند و آب آن را بیرون ریخته سپس مجدداً همان پوست را با یک لیتر آب و  گرم شکر به مدت  دقیقه بجوشانند و صبح ناشتا یا سه ساعت بعد از شام یک لیوان میل کنند.
# دم کرده برگ درخت پرتقال بی خوابی را برطرف می کند  گرم برگ پرتقال در  سی سی آب به مدت  دقیقه دم کرده با عسل شیرین میل شود.
# کسانی که میگرن دارند از دم کرده برگ پرتقال به روش  دم کرده میل کنند.
# برای کسانی که سرما خورده اند آب یک عدد پرتقال را با آب جوش مخلوط نموده با یک قاشق عسل میل کنند.
# مادرانی که نمی خواهند کودکانشان دچار راشیتیسم و کمبود ویتامین ث شوند خوب است دردوران بارداری از پرتقال فراموش نکنند و به کودک هم پرتقال بدهند.
# پرتقال برای درمان رماتیسم، نقرس، تصلب شرائین، چاقی، واریس، عرق النساء و درد کلیه مفید است.
# پرتقال در پرورش اندام و رشد ماهیچه ها بسیار مفید است.
# پرتقال از فلج کودکان و سستی و کهولت بزرگسالان جلوگیری می کند.
# برای رشد و نمو استخوان ها و استحکام دندان ها پرتقال مفید است.
# برای بیمارانی که از داروهایی که حاوی کورتون است استفاده می کنند برای جلوگیری از عوارض آن بهتر است پرتقال بخورند.
# طبع پرتقال سرد و خشک است.
# کسانی که می خواهند لاغر شوند هر صبح پرتقال میل کنند.
# پرتقال زیاد کننده اسپرم است.
# اگر می خواهید از عمر طولانی برخوردار شوید پرتقال را همراه عسل بخورید.
# پرتقال باعث پیش گیری از آب مروارید می شود.
# مالش پوست پرتقال به صورت کک و مک را از بین می برد ابتدا پوست پرتقال را بمالید سپس با گوجه فرنگی.
# کسانی که سیاتیک دارند روزانه  تا  عدد پرتقال میل کنند.
# پرتقال با گوشت و ماهی سازگار نیست ،  ساعت بعد از خوردن ماهی خورده شود.
# از جوشانده پوست پرتقال برای آرام کردن سرفه می توان استفاده کرد آب اول آن را بیرون ریخته سپس با آب تازه می جوشانیم و با عسل میل شود.
# کسانی که ناراحتی صفراوی دارند از پرتقال فراموش نکنند.
# تخم پرتقال را له کرده و روی صورت بمالند برای رفع چین و چروک مفید است.
# دم کرده گل ها و شکوفه های پرتقال مسکن و آرام بخش است و سوء هاضمه را برطرف می کند.
# پرتقال همراه با نمک دفع کننده کرم است.
# پی و ورقه های نازک بین پرتقال از کلسترول جلوگیری می کند.
# سعی کنید پرتقال را در فواصل غذا های روزانه بخورید


خواص پرتقال , فواید پرتقال , خاصیت پرتقال

خواص درمانی پرتقال آب پرتقال


 روش استفاده از پرتقال

برای استفاده بهتر از مواد غذایی پرتقال، پوست زرد آن را بگیرید و پوست سفید و پره های داخل آن را بخورید زیرا در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسیدی پرتقال را خنثی می کند. با پرتقال شیرین یا ترش می توانید مربا، ژله، شربت یا حتی سس پرتقال درست کنید که تمام آنها بسیار لذید هستند حتی سس پرتقال طعم دهنده خوبی برای خوراک هاست و در خورش ها نیز می توانید استفاده کند، خلال پوست پرتقال را می توان در خوراک ها استفاده کرد. توجه داشته باشید پرتقال خوب نباید لک های قهوه ای داشته باشد. در کنار انواع غذاهای گوشتی، به منظور افزایش جذب آهن غذا، از پرتقال یا آب آن استفاده کنید، خصوصا افزودن آب پرتقال به مرغ آب پز بسیار طعم خوبی به غذا خواهد داد. داخل کیک، میلک شیک (مخلوط با شیر) و انواع شربت از پرتقال استفاده کنید. به علاوه از آن در تهیه مارمالاد می توانید استفاده نمایید. نوشیدن روزانه یک لیوان آب پرتقال بهتر از سایر انواع مرکبات در پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه موثر است.


همچنین بخوانید:

خواص گوجه فرنگی

خواص شاه تره

خواص کیوی

خواص هندوانه

خواص سیر

خواص زرشک

خواص زردچوبه

خواص لیمو ترش

خواص ریحان

۴ دیدگاه‌ها

  1. سلام …..مطالب خوبتون رو گذاشتم تو وبم ۳۰تا صلوات هم براتون فرستادم امیدوارم که راضی باشید……

  2. با عرض سلام و خسته نباشید

    وب بسیار زیبایی دارید و مطالب هم کاملا مفید.خواستم سوال کنم اگر از مظلب شما با ذکر منبع در سایت استفاده بشه مانعی نداره ؟
    در ضمن خوشحال میشیم نظرتون رو راحعه به سایت ما بدونیم. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.