امازینگ / اخبار / قیمت میلگرد چگونه محاسبه می‌شود؟!

قیمت میلگرد چگونه محاسبه می‌شود؟!

از میلگردها در پروژه‌های ساختمانی به منظور افزایش استحکام بتن در برابر نیروهای کششی، برشی و خمشی استفاده می‌شود چرا که بتن خود به تنهایی به دلیل کشسانی نبودن در برابر زلزله، لرزش و ضربات مقاومت لازم را نخواهد داشت.اما قیمت این مقطع فولادی پرمصرف را چگونه می‌توان محاسبه کرد؟ چه فاکتورهایی در تعیین قیمت میلگرد نقش دارند؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده خواهد شد.

محاسبه نرخ میلگرد

وزن میلگرد تابع مشخصاتی چون سایز، نوع ، کارخانه‌ی سازنده و … است. از طرفی در محاسبه قیمت نهایی باید قیمت روز این مقطع فولادی را نیز در نظر داشت. در ادامه این مقاله تک تک عواملی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر نرخ این مقطع فولادی تأثیر گذارند را بررسی خواهیم کرد:

محاسبه وزن میلگرد

برای محاسبه‌ی وزن یک میلگرد باید فاکتورهای چون قطر و سایز آن را در نظر بگیرید. از آنجایی که اطلاع از وزن این مقطع فولادی برای خرید و فروش و استفاده از آن در پروژه‌ها بسیار موردنیاز است فرمول‌هایی برای این کار تعریف شده است. شما می‌توانید برای اطلاع از وزن میلگرد مورد نظر خود به یکی از روش‌ها زیر اقدام کنید:


۱- در صورتی که نیاز به محاسبه‌ی بسیار دقیق ندارید، و اطلاع از حدود وزن برای شما کافی‌است می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

در این فرمول به صورت تقریبی برای هر متر مربع ۴۰ تا ۶۰ کیلوگرم وزن میلگرد در نظر گرفته می‌شود.

۲- در صورتی که نیاز به محاسبه ‌ی دقیق وزن میلگرد دارید باید از فرمول زیر استفاده کنید. در این فرمول وزن به صورت حدودی در نظر گرفته نمی‌شود بلکه با استفاده از جدول لیستوفر و جدول اشتال وزنی به صورت دقیق و مشخص تعیین شده و در آن جایگذاری می‌شود:

روش محاسبه ‌ی دقیق وزن میلگرد:


برای مثال: وزن یک شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۵ با فرمول این چنین محاسبه می‌شود:

۳- فرمول دیگری که می‌توان براساس آن وزن هر شاخه را به صورت دقیق محاسبه کرد، فرمول زیر است:

وزن نهایی = (شعاع (میلیمتر) * شعاع (میلیمتر) * ۳٫۱۴ * ۷٫۸۵ / ۱۰۰۰) * طول

(میلیمتر)عدد ۷٫۸ در فرمول بالا وزن مخصوص فولاد است.

۴- اگر از گرید و سایز محصول خود اطلاع دارید، می‌توانید به جدول اشتال وزنی و یا جدول لیستوفر مراجعه کرده و وزن یک متر را مشاهده نمایید.


۵- هر کارخانه تولید کننده نیز جدول وزنی برای تولیدات خود تدوین می‌کند که می‌توانید به آن مراجعه کرده و وزن میلگرد خود را براساس مشخصات در آن بیابید.

کارخانه سازنده:

یکی دیگر از عواملی که در تعیین قیمت این مقطع فولادی نقش دارد، برند کارخانه تولیدی است. در میان کارخانجات تولیدی در ایران، محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. کیفیت بالاتر محصولات ذوب آهن اصفهان موجب شده است که میزان تقاضای میلگرد این کارخانه در بازار بالاتر باشد و در نتیجه قیمت آن را افزایش دهد.
علاوه بر کیفیت، آلیاژی که هر کارخانه برای تولید خود انتخاب کرده و به کار می‌گیرد، نیز متقاوت است. آلیاژهای مختلف ممکن است در یک سایز یکسان وزن‌های متفاوتی را به آن بدهد.
قطر اسمی کارخانجات مختلف نیز ممکن است ۲ تا ۳ میلیمتر با مقدار مشخص شده در استاندارد اختلاف داشته باشد و همین ۲ تا ۳ میلیمتر اختلاف، وزن این مقطع فولادی را به اندازه‌ی قابل مشاهده‌ی دستخوش تغییرات خواهد کرد.
جهت اطلاع از قیمت میلگرد تولید شده در کارخانجات مطرح داخلی می‌توانید با شماره‌ی: ۳۴۰۵۵-۰۳۱ تماس بگیرید.

نرخ روز میلگرد :

عامل مهم دیگری که قیمت این مقطع فولادی را تعیین می‌کند قیمت و نرخ روز میلگرد است. قیمت روز انواع محصولات فولادی متأثر از نرخ پایه بازار آهن و فولاد کشور تغییر می‌کند.
قیمت روز شمش فولادی به عنوان ماده‌ی اولیه، نسبت عرضه و تقاضای موجود در بازار، قیمت جهانی فولاد، قیمت روز انرژی، سیاست‌های داخلی، سیاست‌های کشورهای خارجی، تورم و … تعیین می‌شود و بر تک تک محصولات فولادی اثر می‌گذارد. شما می‌توانید جهت اطلاع از آخرین قیمت‌ انواع مقاطع فولادی در بازار با شماره‌ی: ۳۴۰۵۵-۰۳۱ تماس بگیرید.

تهیه مقاطع فولادی با بهترین قیمت

برای خرید میلگرد بهتر است به سراغ مراکز معتبر و با سابقه بروید. چرا که چنین مراکزی به دلیل ارتباط مستمر با کارخانجات از قیمت روز محصولات فولادی مرتباً و به طور دقیق اطلاع پیدا می‌کنند. همچنین این مراکز به دلیل ارتباط مستقیم با کارخانجات تولیدی، قیمت‌های مناسبتری را به شما پیشنهاد خواهند دارد.
یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز فروش مقاطع فولادی، آراد آهن است. بازرگانی آرادآهن با بیش از دو دهه سابقه محصولات فولادی تولید شده توسط کارخانجات مطرح داخلی را با بهترین قیمت ممکن به دست مشتریان خود در هر نقطه از کشور می‌رساند.
جهت اطلاع از شرایط ویژه فروش انواع مقاطع فولادی در بازرگانی آراد آهن با شماره‌ی: ۳۴۰۵۵-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.