اعتراض فیس بوکی بختیاری ها به سریال سرزمین کهن

اعتراض فیس بوکی بختیاری ها به سریال سرزمین کهن

اعتراض فیس بوکی بختیاری ها به سریال سرزمین کهن

 به گزارش فر نیوز  با پخش  سریال سرزمین کهن ساخته کمال تبریزی و اکنش هایی نسبت به این سریال انجام شده است  در این میان لرستانی ها و بختیاری بنا بر آنچه نامش را بی احترامی این سریال به این قوم بزرگ وآریایی ایرانی  می نامند واکنش های شدید تری داشته اند ، دامنه این اعتراض ها  به فیس بوک هم کشیده شده است  دختر لر در صفحه شخصی اش در  این مورد اینگونه نوشته است :
به هر حال این سریال به ‌روی آنتن رفت، ولی در همین آغاز کار به دلیل برخی دیالوگ‌ها‌ که در این برنامه توسط بازیگران استفاده می‌شود، باعث ناراحتی برخی قومیت‌ها در کشور شده است، به گونه‌ای که هموطنان بختیاری‌ مان برخی از دیالوگ‌های این فیلم را توهین به قوم بختیاری تلقی کردند؛ دیالوگ‌ها و جریان‌هایی که ظاهرا در ادامه با توهین‌های بیشتر به قوم بختیاری در این سریال ادامه پیدا خواهد کرد.
در داستان این سریال، نقش یک خانوادهٔ کاملاً منفی، نوکیسه، سلطنت طلب و فاسد به خانواده‌ای به نام «بختیاری» داده شده ‌که به آزار و اذیت یک خانواده روشنفکر، وطن پرست و مظلوم به نام «اردکانی» می‌پردازند.
در بخش‌های گوناگون این سریال، علاوه بر خانواده بختیاری، از عنوان «بختیاری‌ها» در یکسری دیالوگ‌های تند و زننده و تحریک‌آمیز استفاده می‌شود و بدین ترتیب آن خانواده نماینده فرهنگ و هویت قوم بختیاری معرفی می‌شود که در واقع یک «تعمیم قومیتی» است و بر خلاف زندگی مسالمت‌آمیز اقوام و روح تساهل قومی و موازین حقوق بشری موردنظر سازمان ملل و یونسکو و نقض تعهدات بین‌‌المللی صداوسیمای دولتی ایران است.
از سازمان صدا و سیما تعجب می‌کنم که دعوای دو خانواده در قالب سریالی به عنوان دغدغه مردم با استفاده از پول بیت‌المال علیه قومیت‌ها به تصویر کشیده می‌شود؛ همچنین در اصل سوم و اصل ۱۹ قانون اساسی اذعان می‌کند که تمام اقوام مساوی هستند و هیچ قومی بر قوم دیگر برتری ندارد و همه قومیت‌ها و نژاد‌ها، حق زندگی در کشور را دارند. متأسفانه دیده می‌شود هر از چند گاهی در سریال‌ها و فیلم‌های صدا و سیما به قومیت‌ها‌ ‌اعم از لر، کرد، ترک، بلوچ و.. خواسته یا ناخواسته توهین می‌شود. متأسفانه این توهین‌ها روز به روز اضافه شده و باعث خدشه‌دار شدن چهره سیما و باعث کدورت در قومیت‌های کشور شده است
در سریال سرزمین کهن به کارگردانی آقای تبریزی اهانت‌هایی به قوم بختیاری شده است؛ اهانت‌ها و جملات ناشایستی که در این سریال به کار رفته، باعث ناراحتی این قوم شده است. بختیاری‌ها از پیش از دوران انقلاب چه در دوران مشروطه و چه در دوران نادرشاه و.. و چه در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی با اهدای شهدای فراوان، دین خود را به انقلاب و اسلام و ایران ادا کردن و شایسته نیست با این پیشینه شاهد توهین به قومیت‌ها در صدا و سیما باشیم.
صدا‌و‌سیما و آقای ضرغامی ‌باید‌ دقت بیشتری داشته باشد و موضوع را پیگیری ‌و افزون بر این، عوامل این اهانت از ملت ایران عذرخواهی کنند.
هم چنین  نویسندگان گروه هنر بختیاری انتقاد شدید خود  از سریال سرزمین کهن را در قالب نامه ای به ضرغامی اعلام داشته اند در قسمتی از متن ارسالی انجمن نویسندگان هنر بختیاری به روابط عمومی شبکه ۳ سیما آمده است :
ایران مدیون قوم بختیاری بوده و هست.  با پخش سریال سرزمین کهن اهانت بزرگی به قوم بزرگ بختیاری شده و همچنین با اطلاعاتی غلط از فرهنگ و تاریخچه ی {قوم بزرگ بختیاری} قصد بازی با احساسات میلیون ها بختیاری را دارند بختیاری اگر اتحاد دارد در لوای این مرزو بوم است که همیشه سینه چاک تجاوز دشمنان بوده است.
متاسفانه برای چندمین بار عده ای، کمر بر توهین و تفرقه به اقوام اصیل ایران بسته اند؛و تاریخ گواهی خواهد داد که بختیاری ها مردمانی با اصالت، بافرهنگ، شجاع و مهربان ، گروه هنر بختیاری به نمایندگی از مردمان بختیاری، سریال سرزمین کهن را محکوم کرده و از مسئولان خواهشمند است نسبت به جلوگیری از پخش آن و همچنین عذرخواهی در رسانه ملی از مردم غیور بختیاری توسط عوامل این سریال اقدام نمایند
اشتراک گذاری مطلب
به آسانی ما را دنبال کنید :) کانال تلگرام

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم

Copyright Amazing.ir © 2018 - Allrights Reserved